fr

W naszej Poradni Okulistycznej dla Dzieci i Dorosłych pracują okuliści z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Oferujemy szeroki zakres badań przy użyciu nowoczesnej aparatury. Nasz zespół lekarzy z troską zajmie się Państwa problemem. Wiemy, że podczas diagnostyki, oprócz badania w gabinecie okulistycznym, ważną rolę odgrywa również wywiad i holistyczne spojrzenie na stan zdrowia pacjenta. Jeżeli odczuwają Państwo dyskomfort związany ze wzrokiem, zapraszamy na badania okulistyczne, które zostaną dobrane odpowiednio do Państwa dolegliwości i potrzeb. Przypominamy, że warto pamiętać o rutynowych badaniach wzroku, nawet jeżeli nie odczuwamy żadnych problemów związanych z widzeniem. Uważa się, że regularnie powinniśmy badać oczy po 40 roku życia – przynajmniej raz w roku. W szczególności dotyczy to osób, którym towarzyszą choroby ogólnoustrojowe , takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Centrum Macula jest miejscem, w którym mają Państwo możliwość nie tylko odbyć rozmowę z lekarzem i zbadać swój wzrok, ale także w razie konieczności od razu dokonać zakupu okularów czy soczewek kontaktowych.

Badania okulistyczne

Wykonujemy badania okulistyczne takie jak:

  • badanie ostrości wzroku
  • autorefraktometria
  • profesjonalny dobór korekcji
  • badanie dna oka
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • OCT
  • gonioskopia (badanie kąta przesączenia)
  • pachymetria (bezinwazyjne diagnozowanie grubości rogówki)
  • pole widzenia
  • dobór soczewek kontaktowych

Wykonujemy również badania potrzebne przy doborze szkieł kontaktowych.

Tomografia oka (OCT)

Jest to optyczna koherentna tomografia dna oka. Nieinwazyjna metoda badania, która pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę stanu siatkówki oka. OCT jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w diagnostyce jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Są to choroby, które nieleczone mogą prowadzić do utraty wzroku.

Tonometria aplanacyjna

Czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dysponujemy tonometrem Goldmanna. Przed badaniem znieczula się pacjentowi rogówkę a następnie zabarwia ją fluoresceiną. Badanie to wykonuje się przy pomocy lampy szczelinowej. Aby oznaczyć poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego do powierzchni oka przykłada się końcówkę tonometru, a następnie na specjalnej skali odczytuje się wartość ciśnienia. Jest to bardzo dokładna metoda pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Badanie to jest niezwykle ważne w przypadku pacjentów chorych na jaskrę lub nadciśnienie oczne. Każda osoba, która zgłasza się na badanie okulistyczna powinna mieć wykonaną tonometrię.

Pole widzenia

Badanie pola widzenia (perymetria) jest oceną zakresu przestrzeni, którą osoba badana w danym momencie obejmuje wzrokiem. Ma na celu sprawdzenie, czy w polu widzenia nie ma żadnych ubytków. Subtelne zmiany w polu widzenia pozostają niezauważone przez pacjenta przez długi czas. Badanie pola widzenia wykrywa ubytki w wczesnym etapie. Badanie wykorzystuje się m.in. w diagnostyce jaskry lub monitorowaniu jej przebiegu. Badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zaleca się by pacjent był wypoczęty, aby mógł się skupić na badaniu. Samo badanie jest bezbolesne i trwa około 15minut.

Dobór soczewek kontaktowych

Zdarzają się sytuacje w których noszenie okularów jest niewygodne np., uprawiając sport. Wtedy na pomoc przychodzą soczewki kontaktowe. Osoby, które nie mają doświadczenia w noszeniu soczewek powinny odbyć wizytę szkoleniową na której pacjent uczy się techniki zakładania i zdejmowania soczewki, jak również higieny związanej z użytkowaniem.
Każda wizyta szkoleniowa poprzedzona jest klasyczną wizytą okulistyczną, gdzie lekarz wykonuje badanie ostrości wzorku oraz wyklucza przeciwskazania do noszenia soczewek.