Dzieci często reagują emocjonalnie na nowe sytuacje, których nie miały jeszcze okazji doświadczyć. Dotyczy to także wizyt u najróżniejszych lekarzy, w tym okulistów. Odpowiednie przygotowanie malucha na takie spotkanie pozwoli mu uniknąć niepotrzebnego stresu, a także ułatwi pracę specjalistom.

Pierwsza wizyta u okulisty dziecięcego

Nie od dziś wiadomo, że zarówno maluchy, jak i niektórzy dorośli, obawiają się rzeczy nieznanych. Na samym początku najlepiej jest wytłumaczyć dziecku, po co wybieracie się na wizytę do okulisty. W prosty sposób wyjaśnij mu, jak ważny jest narząd wzroku i dlaczego należy o niego odpowiednio dbać. Warto także wyraźnie zaznaczyć, że wszelkie badania będą bezbolesne. Nie zapomnij jednak wspomnieć o tym, że okulista wpuści mu do oka krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować delikatne pieczenie. Potrwa to kilka sekund, jednak dobrze jest, aby dziecko było tego świadome. Wówczas uniknie ono zaskoczenia i potencjalnego strachu.

Wątpliwości dziecka mogą wzbudzić obecne w gabinecie okulistycznym sprzęty. Warto więc, abyś wspomniał o nich w rozmowie z maluchem. Pamiętaj, że możesz pokazać mu ich zdjęcia w sieci, aby wiedział, czego może się spodziewać.

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty?

Pierwsze spotkanie malucha z okulistą dziecięcym powinno odbyć się, gdy ma on od 2 do 4 lat. To czas, w którym dziecko jest na tyle duże, aby mogły odbyć się wszelkie badania wymagające interakcji pomiędzy pacjentem a lekarzem. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli coś wzbudzi Twoje wątpliwości wcześniej, nie czekaj do osiągnięcia przez dziecko 2 roku życia. Zwróć uwagę w szczególności na poniższe zachowania:

  • częste mrużenie oczu,
  • przybliżanie obiektów do twarzy,
  • stawanie w bliskich odległościach np. od telewizora,
  • nawracające łzawienie, zaczerwienienie oczu.

Zastanów się nad wcześniejszą wizytą również wtedy, gdy któreś z rodziców boryka się z jakimikolwiek problemami związanymi z narządem wzorku. Mowa tu m.in. o krótkowzroczności, nadwzroczności, jaskrze, zaćmie i innych dolegliwościach. Wczesna diagnoza znacznie ułatwia proces leczenia.