Wada wzorku może przysporzyć wielu kłopotów w życiu codziennym. Krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm  znacznie pogarszają jakość widzenia. Wówczas konieczne okazuje się wybranie odpowiednich okularów korekcyjnych. Niektórzy jednak decydują się na ich alternatywę, czyli szkła kontaktowe. Które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej wybrać okulary czy soczewki kontaktowe?

Na wstępie należy zaznaczyć, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji oraz potrzeb danej osoby z wadą wzroku.

Zwolennicy okularów korekcyjnych zwracają uwagę przede wszystkim na koszt ich zakupu. Zwykle wystarczy zakup jednej pary na kilka lat. Dla osób z trudnościami finansowymi oferujemy również okulary na raty w Piekarach Śląskich. Okulary są zarazem łatwe w czyszczeniu oraz użytkowaniu. Wystarczy bowiem nałożyć je na nos, aby poprawić jakość swojego widzenia.

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Okulary nie sprawdzą się u osób aktywnych, gdyż mogą zsuwać się z twarzy, a także całkowicie spadać podczas uprawiania sportu. Przy aktywnościach grupowych wzrasta również ryzyko ich uszkodzenia. Co więcej, są one problematyczne podczas opadów deszczu czy gwałtownej zmiany temperatur, gdyż dochodzi wówczas do ich zaparowania.

Soczewki kontaktowe są przeznaczone w szczególności dla osób bardzo aktywnych. Dobrze przylegają do oka, a zarazem są niewyczuwalne. Ponadto nie przeszkadzają w nakładaniu kasku, gogli narciarskich, okularów przeciwsłonecznych i innych elementów ochronnych. Co więcej, nie ograniczają pola widzenia tak jak okulary.

Podczas noszenia soczewek kontaktowych wzrasta ryzyko powstawania infekcji. Należy pamiętać, że wkładamy je bezpośrednio do oka, dlatego konieczne jest zachowywanie nienagannej higieny. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne płyny pielęgnujące oraz czyszczące. Obecnie dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz kwartalne. Jak łatwo się domyślić, ich użytkowanie wiąże się z większym kosztem.