fr

Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) jest preparatem krwiopochodnym, który otrzymuje się z krwi żylnej. Stanowi koncentrat płytek krwi pochodzących od pacjenta, zawartych w niewielkiej objętości osocza. Jest to wyjątkowy preparat, ponieważ oprócz płytek krwi, zawiera białka odpowiedzialne za prawidłowe przyleganie do siebie komórek, czyli fibrynę, fibronektynę i vitronectin. Pełnią one kluczową rolę w procesie odbudowy komórek. Celem stosowania osocza bogatopłytkowego jest dostarczenie płytkowych czynników wzrostu do miejsc, które wymagają regeneracji i odmłodzenia.

Wytwarzanie osocza bogatopłytkowego:

Osocze bogatopłytkowe wytwarza się w gabinecie medycyny estetycznej. Przy przygotowaniu osocza trzeba zachować sterylność oraz najwyższe standardy jakości i powtarzalności procedur. Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się za pomocą gotowych zestawów, które muszą być sterylne.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi. Należy to zrobić w sposób jałowy, z kończyny górnej, najczęściej żyły łokciowej. Procedura jest bardzo podobna do pobierania krwi do badań. Nie wymaga jednak specjalnego przygotowania od pacjenta, ponieważ spożywanie posiłków przed pobraniem nie ma wpływu na przebieg zabiegu. Krew jest zabezpieczona w specjalnych probówkach, zawierających antykoagulant, który przeciwdziała powstawaniu skrzepów. Następnie należy zapewnić zwiększoną zawartość płytek krwi. W tym celu, probówki z krwią pacjenta poddaje się wirowaniu w wirówce, dzięki czemu osocze i płytki krwi oddzielają się od pozostałych elementów morfotycznych.

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego

Ze względu na stosowanie preparatu wykonywanego z krwi, zabieg często nazywa się „wampirzym lifingiem.” Po odpowiednim przygotowaniu, osocze można wstrzyknąć do skóry. Stosuje się tutaj technikę liniową, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry lub mezoterapię.

Mezoterapia igłowa to wstrzykiwanie preparatu bardzo płytko pod skórę, gdzie dociera do warstwy brodawkowatej i oddziałuje na komórki macierzyste oraz fibroblasty. Najczęściej ostrzykiwaną częścią ciała jest twarz, jednak zabieg można wykonywać również na dekolcie, szyi oraz grzbietach rąk. Preparat wstrzykuje się co ok. 1 cm, uzyskując zaczerwienienie i niewielki obrzęk na obszarze zabiegu. Dyskomfort pacjenta można zminimalizować przez zastosowanie znieczulenia miejscowego, za pomocą kremu naniesionego na miejsce zabiegu. Mezoterapię należy wykonywać jako serię zabiegów (zazwyczaj 3-4), w odstępach dwutygodniowych. Jedna wizyta trwa ok. 60-90 minut, w zależności od wielkości ostrzykiwanego obszaru ciała i wybranej techniki.

Wskazania do zabiegu:

Najczęstszą przyczyną stosowania zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego są widoczne oznaki starzenia. Jest w stanie zniwelować przebarwienia i zmarszczki oraz poprawić kondycję skóry suchej i zwiotczałej. Osocze pozwala też na zmniejszenie widoczności blizn, rozstępów i śladów potrądzikowych. Skóra staje się wyraźnie odżywiona i młodsza, co wzmaga proces regeneracji i ujednolicenie kolorytu. Lepsze ukrwienie skóry poprawia jej kondycję i sprawia, że jest bardziej rozświetlona. W ten sposób można zredukować kurze łapki, opadające kąciki ust, zmarszczki marionetki lub oznaki starzenia się szyi i dekoltu. Mezoterapia usuwa także efekt podkrążonych oczu i zmarszczki palacza. Działanie PRP jest więc kompleksowe i obejmuje:

  • wygładzenie zmarszczek,

  • poprawę elastyczności, gęstości i napięcia skóry,

  • rewitalizację skóry,

  • przyspieszenie procesu gojenia (również po innych zabiegach np. lasetoterapii),

  • remodelowanie włókien kolagenowych.

Mezoterapia jest powszechnie stosowana także w przypadku łysienia. Osocze jest wstrzykiwane bezpośrednio w skórę głowy. Powierzchowne nakłucia odżywiają mieszki włosowe, dzięki czemu włosy stają się bardziej wytrzymałe i zdrowiej wyglądają. Włosy zaczynają odrastać w większej ilości niż przed zabiegiem. Osocze ma zastosowanie również w przypadku łysienia androgenowego i menopauzalnego. Preparaty osocza bogatopłytkowego są stosowane po zabiegach autoprzeszczepu włosów, w celu zmaksymalizowania efektów.

Zalecenia dla pacjentów:

W dniu zabiegu warto wypić przynajmniej 1,5 litra wody, dzięki czemu skóra będzie bardziej nawodniona. Nie należy zażywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zarówno przed zabiegiem, jak i przez tydzień po jego wykonaniu. Przez 2 dni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a korzystanie z solarium i sauny jest zabronione na 14 dni. W celu uniknięcia podrażnienia lub nawet zakażenia twarzy, nie należy nakładać żadnego makijażu do 12 godzin po zabiegu. Na pole zabiegowe można stosować kremy z witaminą K lub maść z heparyną, które wspomagają proces krzepnięcia i gojenia ran. Z zachowaniem tych środków ostrożności, pacjent od razu po zabiegu jest gotowy do powrotu do pracy i innych obowiązków.

Bezpieczeństwo zabiegów.

Jedną z największych zalet osocza bogatopłytkowego jest pozyskiwanie go od tego samego pacjenta, u którego będzie przeprowadzany zabieg. Tkanki własne są najbardziej bezpieczne, ponieważ nie stwarzają ryzyka reakcji alergicznej. Osocze jest całkowicie kompatybilne z organizmem i nie powoduje niechcianych reakcji ze strony układu immunologicznego. Sporadyczne działania niepożądane są krótkotrwałe i niegroźne dla zdrowia. Należą do nich obrzęk,siniaki, zaczerwienienie lub zwiększona bolesność miejsc, które były poddane zabiegowi.

Przeciwskazania do stosowania osocza bogatopłytkowego:

Wysokie bezpieczeństwo zabiegu nie oznacza, że nie istnieją żadne przeciwskazania do jego wykonywania. Nie powinno się go przeprowadzać u kobiet ciężarnych i karmiących. Do mezoterapii nie zostanie zakwalifikowany również pacjent, który przyjmuje leki immunosupresyjne (np. po przeszczepach organów) i przeciwzakrzepowe (ponieważ wydłużają czas krzepnięcia krwi). Zabiegów nie wykonuje się również u pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, ostre zakażenia wirusowe, przewlekłe choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne oraz zakażone HIV.