O tym, jak ważny jest narząd wzroku, nie trzeba zbyt wiele mówić. Na co dzień co prawda nie zastanawiamy się nad tym, jak wyglądałoby nasze życie bez poprawnego widzenia. Warto jednak poddać tę kwestię refleksji i już teraz podjąć odpowiednie kroki, aby zawczasu zadbać o swój wzrok.

Jak zapobiegać chorobom oczu i wadom wzroku?

Podstawą jest pozostawanie pod kontrolą lekarza. Może wydawać się to truizmem i oczywistością, jednak w rzeczywistości nadal wiele osób bagatelizuje regularne wizyty u okulisty. To niezwykle ważne, gdyż niekiedy pacjenci nie są nawet świadomi, że ich widzenie nie jest poprawne. Mowa tu szczególnie o dzieciach, które nie mają wiedzy w tym zakresie. Co więcej, niektóre choroby mogą nie dawać o sobie znać w początkowych fazach. Ich szybkie wykrycie zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

Okulista to jednak niejedyny specjalista, którego należy regularnie odwiedzać. Równie ważne są wizyty u dobrego optometrysty. Co ciekawe, wiele osób nawet nie wie o istnieniu takiej specjalizacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że ważne są kontrole u obu fachowców. Jeżeli szukasz optometrysty w Piekarach Śląskich, zapraszamy do kontaktu.

Ogromne znaczenie w profilaktyce ma również sumienna higiena oczu. Na to pojęcia składa się wiele czynności. Po pierwsze, warto ograniczyć czas spędzany przed ekranem do niezbędnego minimum. W przypadku osób pracujących przed komputerem zaleca się, aby robić przerwę co godzinę. Wówczas należy odciągnąć wzrok od monitora na co najmniej 5 minut. Długie skupianie wzroku nie jest neutralne dla oczu, dlatego dotyczy to również innych czynności, jak np. czytania.

Trzeba pamiętać także o zbilansowanej diecie bogatej w witaminy. Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Odżywcze posiłki to swoista profilaktyka okulistyczna.