fr

Kwas hialuronowy (hialuronian, hialuronian sodowy, HA) to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Przyłącza olbrzymie ilości wody, nadając skórze spójność i elastyczność. Hialuronian stanowi również skuteczną barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na jej mniejsze nawodnienie i pojawianie się zmarszczek. Najwięcej jest go w okresie niemowlęcym, a około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę.

Wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany.

Kwas hialuronowy nieusieciowany ulega naturalnej, dość szybkiej degradacji, ma działanie rewitalizujące, dlatego wykorzystywany jest głównie w mezoterapii.

Kwas hialuronowy nieusieciowany wstrzykiwany jest w postaci maleńkich depozytów płytko w skórę, by poprawić jej nawilżenie, napięcie, świetlistość oraz warunki ,,do pracy” komórek skóry i naskórka.

Kwas hialuronowy nieusieciowany znakomicie nawilża, a pobudzając komórki skóry do odbudowy, powoduje jej zagęszczenie, ujędrnienie oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego można wykonywać wszędzie tam, gdzie skóra jest przesuszona, wymaga nawilżenia i rewitalizacji. Dla uzyskania pełnego efektu, który będzie długo utrzymywał się w skórze, zaleca się przeprowadzenie zabiegu w serii, na przykład trzech sesji w odstępie co trzy tygodnie.

Kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. Hialuron dzięki swojej budowie pozostaje długo w miejscu podania, korygując niedoskonałości na dłuższy czas.

Kwas hialuronowy usieciowany służy do wypełniania bruzd i redukcji zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.

Ogólnymi przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu z kwasem hialuronowym są:

  • choroby nowotworowe,

  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,

  • ciąża i okres karmienie piersią

  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy,

  • skłonność do powstawania blizn przerostowych,

  • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik).