Botoks (botox, toksyna botulinowa) od dawna stosowany jest w wielu dziedzinach medycyny np. w neurologii i okulistyce. Z czasem jego właściwości znalazły zastosowanie także w prężnie rozwijającej się medycynie estetycznej. Wyjaśniamy, jakie zabiegi wykonywane są z wykorzystaniem botoksu oraz jakie właściwości ma toksyna botulinowa.

Czym jest botoks?

Botoks lepiej znany jest pod nazwą jad kiełbasiany. To jedna z naturalnych toksyn biologicznych, która może zagrozić naszemu zdrowiu, gdy spożyjemy nieświeże wyroby mięsne. Stosowana podczas zabiegów z zakresu medycyny estetycznej toksyna botulinowa pozwala wywołać odwracalny paraliż wybranych mięśni poprzez zablokowanie przewodnictwa nerwowego. Aplikowany pod skórę botoks, jest bezpiecznym sposobem na poprawę wyglądu m.in. twarzy.

Jakie zastosowanie ma botoks w medycynie estetycznej?

Właściwości botoksu sprawiają, że jest on obecnie jednym z częściej stosowanych preparatów redukujących różnego rodzaju zmarszczki. Botoks ma jednak także inne zastosowanie – iniekcje z toksyny botulinowej to skuteczna broń przeciwko nadpotliwości, z którą boryka się coraz więcej osób.

Jakie zmarszczki redukuje botoks?

Zmarszczki są naturalnym skutkiem upływu lat, jednak do ich powstawania przyczynia się także mimika naszej twarzy. To w związku z ruchami mięśni pojawiają się tzw. zmarszczki mimiczne, które widoczne są już około 30. roku życia. Iniekcje z botoksu pozwalają skutecznie blokować pracę mięśni, sprawiając, że skóra ulega wygładzeniu, a zmarszczki stają się niewidoczne. Najczęściej botoks stosuje się w przypadku zmarszczek na czole, zmarszczek w okolicy oczu i ust, a także zmarszczek pomiędzy brwiami. Toksyna botulinowa znajduje także zastosowanie w celu unoszenia brwi.

Jak długo działa botoks?

Działanie botoksu jest w pełni odwracalne. Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowe i paraliżuje mięśnie na 4-6 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć. Warto wiedzieć, że botoks nie zmienia wyrazu twarzy, a prawidłowo zastosowany pozwala uniknąć tzw. efektu maski.