Wzrok to jeden z pięciu – obok: smaku, węchu, zapachu i dotyku – posiadanych przez człowieka zmysłów. Niestety, w codziennym pędzie życia często zapominamy o tym, jak łatwo można go zaniedbać i w konsekwencji uszkodzić. Codzienna praca przed monitorem komputera, nieustanne wpatrywanie się w telefon komórkowy czy chociażby wieczorne czytanie książek mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Podpowiadamy, jak o niego dbać i co jaki czas warto odwiedzać gabinet okulistyczny. Zapraszamy do lektury.

Jak dbać o wzrok?

Według udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia statystyk ok. 284 milionów ludzi boryka się z mniej lub bardziej poważnymi problemami z oczami. Istnieje kilka sposobów na to, aby zapobiec powstawaniu wad wzroku. Do najważniejszych zaliczyć należy:

  1. Zachowanie zdrowej i zbilansowanej diety

Wybierając produkty bogate w: luteinę, karotenoidy oraz kwasy omega-3 możemy skutecznie zadbać o nasze oczy. Do jadłospisu warto też włączyć różnego rodzaju żółte i czerwone warzywa oraz bogate w cynk mięso wołowe.

  1. Dbanie o higienę pracy przed komputerem

Pracując przed monitorem należy zachować odległość minimum 70 cm, a po 30 minutach zrobić przerwę. Sztuczne światło może prowadzić do wysuszania gałki ocznej, dlatego warto pamiętać o jej regularnym nawilżaniu specjalnymi kroplami.

  1. Wysypianie się

Sen odgrywa szalenie istotną rolę w procesie regeneracji oczu. Jego niedobór sprawia, że gałki wysychają i są podrażnione.

  1. Ochrona przed promieniami UV

Promienie UV są bardzo niebezpieczne dla narządu wzroku. Mogą one prowadzić do uszkodzenia plamki żółtej, a w skrajnych przypadkach – powstawania nowotworów. Aby ochronić oczy warto zainwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które będą skutecznie blokowały promieniowanie AV-A oraz UV-B.

Co ile należy badać wzrok?

Najważniejsze, dla zadbania o odpowiednią kondycję wzroku, jest jego regularne badanie. W przypadku dzieci pierwsza wizyta powinna odbyć się w okolicach trzeciego roku życia. Jeżeli wzrok jest dobry, to badania należy powtarzać co rok.

Młodzi dorośli i osoby, które nie ukończyły jeszcze 40. roku życia mogą, odwiedzać okulistę raz na dwa lub trzy lata – pod warunkiem oczywiście, że nie zaobserwowały u siebie żadnych problemów  z widzeniem.