Peeling chemiczny to zabieg estetyczny mający na celu złuszczenie martwych komórek skóry i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Dzięki temu skóra staje się gładka, jędrna i promienna. Czy jednak każdą cerę można bez obaw poddać się takiemu zabiegowi?

Kiedy warto wybrać peeling chemiczny?

Wybór odpowiedniego rodzaju peelingu zależy przede wszystkim od kondycji skóry oraz problemów, które chcemy z nią rozwiązać. Peeling chemiczny sprawdzi się szczególnie u osób z cerą tłustą, mieszaną, trądzikową czy też dojrzałą. Ten typ zabiegu doskonale radzi sobie z niedoskonałościami takimi jak rozszerzone pory, przebarwienia czy zmarszczki. Stosowanie peelingu chemicznego jest również polecane w przypadku blizn potrądzikowych oraz nierówności tekstury skóry. Warto jednak pamiętać, że tego typu zabieg medycyny estetycznej może być zbyt intensywny dla osób o wrażliwej, suchej czy bardzo delikatnej cerze. W takim przypadku lepiej sprawdzą się delikatniejsze metody złuszczania, takie jak peeling enzymatyczny czy mechaniczny. Ponadto, przed przystąpieniem do zabiegu, warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni stan naszej skóry i doradzi odpowiednią terapię.

Czy istnieją przeciwwskazania do peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny to zabieg stosunkowo bezpieczny, jednak, jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, istnieje kilka przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, zabieg nie jest polecany dla osób z aktywnym trądzikiem ropnym, zapalnym czy też przyjmujących mocne leki przeciwtrądzikowe (np. izotretynoinę). Dodatkowo, peeling chemiczny może być niewskazany również dla osób z łuszczycą, egzemą czy innymi chorobami skóry. Należy również unikać tego zabiegu w okresie ciąży i karmienia piersią oraz przy stosowaniu niektórych leków fotouczulających. W takich przypadkach warto zdecydować się na łagodniejsze metody odnowy skóry.